Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

W czym specjalizuje się administrator nieruchomości?

02-12-2022

Administrator nieruchomości pełni bardzo istotną funkcję w działaniu każdego obiektu budowlanego. Jego podstawową rolą jest przede wszystkim nadzorowanie powierzonej mu nieruchomości oraz czuwanie nad jej prawidłowym funkcjonowaniem. Na jego zadania składa się m. in. dbanie o czystość i porządek na terenach wspólnych, utrzymywanie stałego kontaktu z lokatorami, a także zapewnienie mieszkańcom i użytkownikom obiektu poczucia bezpieczeństwa. To jednak nie wszystko – zakres obowiązków administratora jest bowiem znacznie szerszy!

Kim jest administrator nieruchomości? Dlaczego jego rola jest tak istotna?

Administrator nieruchomości jest odpowiedzialny za wiele, z pozoru drobnych i mało istotnych czynności, które jednak wspólnie mają ogromny wpływ na całokształt funkcjonowania danego obiektu budowlanego. Jest to bowiem osoba, która ponosi odpowiedzialność za wszystko, co jest bezpośrednio związane z działaniem nieruchomości i to właśnie dzięki niemu mieszkańcy mogą korzystać z niej bez większych problemów i utrudnień. Jego roli nie sposób więc przecenić.

Administrator nieruchomości jest bardzo często utożsamiany lub wręcz mylony z zarządcą nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że te dwie funkcje bardzo różnią się między sobą – do każdej z nich należą bowiem inne obowiązki, które jednak wzajemnie się uzupełniają.

Zakres obowiązków administratora nieruchomości jest węższy i obejmuje głównie dbanie o porządek na terenie części wspólnych nieruchomości, nadzorowanie pracy ekipy sprzątającej, a także odpowiadanie na uwagi i sugestie mieszkańców. Oprócz tego, administrator nieruchomości zajmuje się także zbieraniem opłat czynszowych, prowadzeniem bieżącej dokumentacji, a także planowaniem i czuwaniem nad przebiegiem prac remontowych.

Jak wybrać profesjonalnego administratora nieruchomości? Gdzie go szukać?

Zasadniczo, administrator nieruchomości pełni funkcję pomocniczą w stosunku do zarządcy nieruchomości. Jest powoływany na mocy uchwały wspólnoty mieszkaniowej i w jej imieniu sprawuje swoją funkcję. Wspólnoty mieszkaniowe poszukujące sprawdzonego i profesjonalnego administratora mają zasadniczo dwa wyjścia – mogą same znaleźć osobę, która zostanie mianowana na to stanowisko, jak i skorzystać w tym zakresie ze wsparcia wyspecjalizowanej w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami zewnętrznej firmy.

To drugie rozwiązanie cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w ostatnich latach. Firmy specjalizujące się w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami zatrudniają w swoich szeregach najlepszych, sprawdzonych administratorów nieruchomości o potwierdzonych kwalifikacjach zawodowych. Oprócz tego, współpracujące z nimi wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać także z usług innych specjalistów, w tym zarządcy nieruchomości, księgowych, doradców podatkowych, radców prawnych, a także techników, konserwatorów i ekip sprzątających. Pozwala to na zapewnienie nieruchomości obsługi na najwyższym poziomie, poprzez kompleksowy charakter usług, realizowanych przez wykwalifikowanych specjalistów ze swojej dziedziny.

mtprzetelniorlybudownictwasymasmtcelektroinstalacjeplgbcmrbasmasmgryf budtargi pomorskiepromocja-targi.plsibexexpokruszywasibexjesienwwdpmtseistargikielcelentewencbuild.lentewencelektroinstalacje13warsawbuildtargidziedzictwo